Leczenie kanałowe - krok po kroku

Ból zębów nie należy do najprzyjemniejszych, niejednokrotnie by uśmierzyć sobie w cierpieniu niezbędna jest wizyta u stomatologa. Po wstępnym badaniu, zapada wyrok: leczenie kanałowe. To zmora zarówno dla pacjentów oraz stomatologów. Aczkolwiek zabieg ten pozwala zachować ząb, chroniąc go przed ostatecznym usunięciem. Najczęstszym powodem leczenia kanałowego jest stan zapalny miazgi, a więc nerwu znajdującego się w kanale korzenia zębowego, stanowiąc epicentrum silnego bólu. Zapalenie miazgi może być różnego stopnia, po długotrwałym drażnieniu miazga w kanale może nawet obumrzeć i w zgorzelinowym rozpadzie spowodować powstanie zmian okołowierzchołkowych.

Leczenie kanałowe, znane również jako leczenie endodontyczne to proces niezwykle skomplikowany. Pierwszym etapem jest znieczulenie bólu, następnie lekarz otwiera ząb w celu usunięcia chorej miazgi. Kolejny krok, polega na opracowaniu kanału, po czym dentysta wypełnia go dowolnym uszczelniaczem. Na końcowym etapie wypełnia się ubytek. Powyżej opisany zabieg nie zawsze jednak przebiega w ten sam sposób. Niekiedy, lekarz stomatolog może napotkać pewne przeszkody, utrudniające leczenie kanałowe. Przebieg zabiegu endodontycznego w dużej mierze zależy od anatomicznych uwarunkowań pacjenta. Chodzi tu zarówno ilość kanałów, jak i ich długość oraz kształt.Nierzadko przyczyną powodującą komplikacje podczas leczenia kanałowego jest nieustający ból zęba.

Jest to zazwyczaj związane z tym, że korzeń tkwi w tkance żywej i w okolicy wierzchołka korzenia. Warto wspomnieć, że leczenie endodontyczne nie opiera się tylko na samym akcie usunięcia miazgi. Bardzo istotna jest w tym wypadku kontrola radiologiczna, poprzez wykonywanie zdjęć punktowych. Taka diagnostyka przybliży dentyście wygląd zęba oraz jego korzenia, za sprawą czego zmniejsza się ryzyko wystąpienia jakichkolwiek komplikacji. Podobnie jak w każdej dziedzinie medycyny, również w stomatologii wykorzystuje się innowacje technologiczne, ułatwiające pracę lekarzom, przynoszące ulgę pacjentom. W przypadku leczenia kanałowego, bardzo przydatnym narzędziem są mikroskopy zapewniające kompleksowe wyleczenie. To z kolei, zapewnia nam - pacjentom - zdrowy i piękny uśmiech na długie lata, bez konieczności usuwania stałych zębów.