LECZENIE KANAŁOWE

Wizyta u stomatologa nie należy do przyjemnych. Co więcej, jak wskazują badania niespełna 50 % pacjentów odczuwa lęk już na tydzień przed zabiegiem stomatologicznym. Ten paniczny niepokój, często powoduje, że pacjenci odstępują od pomysłu leczenia zębów, co w rezultacie prowadzi do powstawania ubytków. W skrajnych przypadkach wymagających leczenia kanałowego. To prawdopodobnie najbardziej nielubiany zabieg dentystyczny. Rzeczywiście to zabieg inwazyjny oraz okropnie nieprzyjemny zarówno dla pacjenta, jak i samego dentysty. Na szczęście, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w stomatologii nawet najcięższe zabiegi dentystyczne nie są problemem.

Większość pacjentów nie obawia się samego zabiegu a znieczulenia. By rozwiązać ten kłopot, z pomocą również przychodzi technologia. Wracając do samego leczenia kanałowego. Wielu pacjentów przychodzi z tą nadzieją do stomatologa, że leczenie kanałowe ich ominie. Niemniej, są sytuacje gdzie leczenie endodontyczne jest konieczne. Leczenie, a właściwie oczyszczenie kanału jest obowiązkiem gdy miazgę zęba dopadł stan zapalny. Przyczyn zapalenia miazgi jest bardzo dużo, zwykle jednak jest to efekt zaawansowanej próchnicy zębów lub innych uszkodzeń w obrębie jamy ustnej. Gdy zmiany chorobowe są nieodwracalne innymi metodami, niezbędne jest oczyszczenie kanału zębowego z chorej miazgi, zatrucie go, a potem wypełnienie substancją stabilizującą jego zdrowie.

Głównym celem tego leczenia jest uśmiercenie zęba. To działanie konieczne, ponieważ lekarz usuwa tkanki odpowiedzialne za ukrwienie oraz unerwienie - to drastyczny, ale jedyny sposób zatrzymania procesu psucia się zęba. Dobrą stroną leczenia kanałowego jest także to, że prawidłowo wykonany zabieg pozwala uratować funkcjonalność zęba na lata. Jak już zostało wspomniane, oczyszczanie kanału zęba jest dość skomplikowane, dlatego istnieje spore ryzyko pojawienia się powikłań choć zdarzają się także powikłania. Dlatego by zminimalizować ryzyko pojawienia się komplikacji, warto wykonać zabieg u lekarza specjalisty. Endodonta, jako specjalista nie tylko wykona leczenie prawidłowo, ale i będzie potrafił zachować się właściwie w przypadku komplikacji.