Kiedy wybielanie zębów ma sens?

Wybielanie zębów to jeden z tych zabiegów, w przypadku których możemy dziś mówić o swego rodzaju modzie. Trudno znaleźć osobę, która nie byłaby nim zainteresowana i to nawet pomimo tego, że mamy do czynienia z zabiegiem, którego wykonanie niezmiennie wiąże się z dość wysokimi kosztami. Tymczasem okazuje się, że nie każda osoba, która myśli o wybielaniu zębów może liczyć na to, że zabieg będzie mógł zostać w ogóle przeprowadzony. Powodów może być przy tym co najmniej kilka. Na pierwszy plan wysuwa się wiek, nie mamy bowiem do czynienia z lekarzami, którzy zdecydują się na wybielenie zębów pacjenta, który nie skończył jeszcze szesnastego roku życia. Kategorycznie odmawia się też wybielania zębów kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.

Przeciwwskazania mogą dotyczyć również stanu i wyglądu uzębienia, zalicza się więc do nich między innymi: nadwrażliwość, reakcje uczuleniowe, odsłonięte korzenie zębów, choroby dziąseł, wypełnienia korony i mostki. Lekarze nie chcą też współpracować z pacjentami, których oczekiwania nie są realistyczne oraz z tymi, dla których zębów charakterystyczne jest ciemne zabarwienie. Jeśli brak przeciwwskazań do wykonania zabiegu, można zacząć zastanawiać się nad tym, jaką metodę wybielania zębów zarekomendować pacjentom. Tu na pierwszy plan wysuwają się pasty wybielające, a więc takie, które nie tylko ułatwiają usuwanie zanieczyszczeń, ale również zapewniają większą skuteczność w usuwaniu plam dzięki środkom chemicznym i polerującym.

Pasty wybielające dostępne w sklepach są w stanie rozjaśnić zęby o jeden odcień, jeśli jednak zdecydujemy się na skorzystanie z profesjonalnego wypełniania w gabinecie dentystycznym, może się okazać, że poprawa będzie dotyczyła od trzech do nawet ośmiu odcieni. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem okazują się zarówno żele, jak i paski wybielające. Te pierwsze nakłada się na powierzchnię zęba wykorzystując w tym celu niewielki pędzelek i powtarzając tę czynność dwa razy dziennie przez czternaście dni. Paski są mniej kłopotliwe, ponieważ bowiem są bardzo cienkie, po nałożeniu na zęby są niemal niewidoczne. Innym rozwiązaniem jest tackowy sposób wybielania zębów zakładający korzystanie z tacki wypełnionej żelem i wkładanej przez pacjenta do ust. Bardzo modna jest również tak zwana metoda nakładkowa.