Znieczulenie, które pozwala leczyć zęby bez bólu

Dentysta jednoznacznie kojarzy nam się wyłącznie z bólem. Jest to sytuacja tragikomiczna, ponieważ połowa polskich pacjentów ze strachu przed bólem rezygnuje z wizyt kontrolnych przez co pogarsza swoją sytuację i musi się w przyszłości liczyć z bólem jak najbardziej już realnym, albowiem zęby nie leczone wymagają leczenia kanałowego a nawet usuwania. Na szczęście współczesna anestezjologia, czyli walka z bólem, jest wyjątkowo skuteczna i można realnie zakładać, że u 90-98% wszystkich pacjentów możliwe będzie całkowite zniesienie odczuwania bólu w czasie przeprowadzania zabiegów stomatologicznych. Sposobów działania jest tutaj kilka.

Najprostszy sposób eliminowania bólu u stomatologa polega na podaniu bezpośrednio na tkanki pacjenta leku wyłączającego działanie samych końcówek nerwów przy powierzchni ciała. Za pomocą żelów, kremów i aerozolów z odpowiednią substancją aktywną można na kilka minut znieczulić dowolne miejsce. Tego typu znieczulenie często jest wykorzystywane przed wkuciem igły z docelowym znieczuleniem głębszym. Pomaga to wyeliminować często jedyny ból z gabinecie stomatologicznym. Drobne znieczulenie, na przykład przez rozpylenie lignokainy, może mieć też inny cel. Jest to metoda stosowana u pacjentów z silnym odruchem wymiotnym. Można dzięki niej zrobić wycisk na protezę lub bezboleśnie przeciąć ropień na dziąśle. Typowe znieczulenie to znieczulenie nasiękowe.

Polega na podaniu leku bezpośrednio do tkanek, gdzie ten się rozprowadza i wyłącza nerwy w większej lub mniejszej części. Dawka leku i miejsce jego podania decydują o tym, jak rozległe będzie wyłączenie czucia i które części twarzy oraz szczęki zostaną znieczulone. Najłatwiej znieczula się zęby przednie i z górnej szczęki. Zęby z dołu i z tyłu wymagają znacznie silniejszego znieczulenia. Coraz częściej pojawiają się także nowoczesne lub bardziej inwazyjne, ale za to skuteczniejsze metody znieczulenia. Popularna staje się metoda TENS polegająca na podaniu małej dawki prądu, co na moment znieczula skórę i błony śluzowe, by można było podać inne znieczulenie. Znieczulenie śród-węzłowe z kolei podaje bardzo małą dawkę leku bezpośrednio pomiędzy ząb i dziąsło, co ma znaczenie u osób źle reagujących na leki.