Leczenie kanałowe zęba.

Leczenie kanałowe zęba zaczyna się od decyzji dentysty o konieczności zabiegu na podstawie zdjęcia radiologicznego lub objawów przedstawionych przez pacjenta. Po wstępnej diagnozie przystępuje do zabiegu, który zaczyna zazwyczaj od podania znieczulenia, jednak podaje się tylko kiedy miazga zęba nie obumarła. Jeśli ząb jest już martwy lub stwierdzono rozwinięcie zgorzeli znieczulenie nie jest już potrzebne. Kolejnym etapem jest usuwanie ubytku, tak by stworzyć dojście do komory wewnątrz której znajdują się nerwy i naczynia krwionośne. Po oczyszczeniu zęba i otwarciu komory, dentysta umieszcza w niej preparat który ma za zadanie umartwić żywą miazgę.

Po tych przygotowaniach pacjent musi odczekać od 7 do 14 dni i zgłosić się na kolejną wizytę. Inną metodą stosowana przez dentystów jest pominięcie etapu zatruwania zęba i przystąpienie do usuwania nerwu po podaniu znieczulenia. W takim przypadku dentysta usuwa miazgę z kanalików, poszerza je i w trakcie zabiegu cały czas dezynfekuje specjalnymi środkami. Czas trwania takiego zabiegu zależy od tego ile kanałów ma leczony ząb, a może to być od 1 do 4-5 kanalików, w zależności od jego budowy. Wybór metody uwarunkowany jest doświadczeniem lekarza oraz stanu zęba, jest to podstawą do podjęcia decyzji. Po zakończeniu czyszczenia i usuwania miazgi stomatolog przystępuje do wypełnienia poszerzonych kanałów. Do tego przeznaczony jest specjalny materiał o konsystencji pasty, który ulega stwardnieniu po określonym czasie.

Może to być także gutaperka z dodatkiem takiej pasty, czyli materiał podobny nieco do lateksu. Gutaperka produkowana jest w postaci ćwieków i umieszczana jest na miejsce kanałów zębowych. Po zakończeniu całego zabiegu bardzo ważne jest wykonanie kontrolnego zdjęcia rentgenowskiego leczonego zęba, ponieważ tylko w ten sposób można stwierdzić czy prawidłowo zostały wypełnione kanały zębowe od wierzchołka, aż po korzeń. Jeśli wystąpią jakieś nieprawidłowości, dentysta musi dokonać poprawek i dopełnić kanał. Po tych wszystkich czynnościach końcowym etapem jest założenie podkładu i wypełnienia, czyli plomby. Zwykle wszystko odbywa się podczas 1 do 3 wizyt w gabinecie stomatologicznym, wszystko zależy od stanu zęba w momencie rozpoczęcia leczenia.